«Групи смерті» – це спільноти, зосереджені переважно у мережі Вконтакте, розраховані на підлітків. Починається все з того, що їх адміністратори дають учасникам груп травматичні «завдання» – наприклад, свідомо порізати собі руки лезом, відзнявши усе це на відео. Кінцевою метою «гри» є доведення дитини до самогубства, яке вона також повинна зафіксувати на камеру.
Вперше про «групи смерті» на кшталт спільнот Синий кит, Тихий дом, Разбуди меня в 4:20 заговорили ще у травні минулого року в Росії. Тоді російське видання Новая Газета опублікувало масштабне розслідування, де був описаний принцип дій таких спільнот. Зазвичай вони об’єднані спільною символікою – це кити. Цей символ обраний не випадково, адже кити – одні з небагатьох видів ссавців, що можуть звести рахунки з життям, самовільно викидаючись на берег.
Після того, як тема набула розголосу в РФ, за гратами опинився один із організаторів цієї секти, відомий користувачам під ніком Філіп «Ліс».
Попри це, страшна «гра» вже поширилася й іншими країнами: «кити» почали з’являтися у Білорусі, Молдові, країнах Балтії, та, зрештою, в Україні. За даними Кіберполіції, тільки в одній такій спільноті було виявлено більше двох сотень активних користувачів з України.
Подібні групи щодня блокуються адміністрацію через звернення правоохоронних органів, але їм на заміну з’являються нові.
Витративши лише кілька хвилин у пошуковику Вконтакте, за хештегом #синийкит можна знайти чималу кількість користувачів, які долучаються до «гри» практично один за одним. На підтвердження публікують віршик:
Синей дом, что стоит на волнах
Синей кит, что плывет в облаках
Забирайте меня, кит, к себе
Я жду инструкций. Я в игре
Про масштаби цієї «гри» в Україні, кількість дітей, які пройшли усі завдання аж до фінального етапу – самогубства, та про те, як протидіяти подібним випадкам у нашій школі були проведені практичним психологом Царук Я.В. 4 березня тренінги з учнями та вчителями, а 7 березня на загальношкільних зборах з батьками цій проблемі було приділено особливу увагу.
|